Ubiquiti UniFi U7 Pro
Ceiling-Mounted Tri-Band Wi-Fi 7 Access Point
SKU: #U7-Pro
List Price: £140.00 + VAT
Our Price: Request a Quote
Please Note: All prices displayed are Ex-VAT. 20% VAT is added during the checkout process.
Get a Quote
- Quantity







Overview
Experience fast and reliable wireless connections by expanding your network with the UniFi U7 Pro Tri-Band Wi-Fi 7 Access Point from Ubiquiti Networks. Ceiling-mounted WiFi 7 AP with 6 spatial streams and 6 GHz support for interference-free WiFi in demanding, large-scale environments. Supporting over 300 concurrent connections, this Wi-Fi 7 (802.11be) access point mounts onto a wall or ceiling to provide up to 9335 Mb/s transfer speeds over the 2.4 GHz, 5 GHz, and 6 GHz bands. You can also isolate guest traffic to ensure optimal security and speed.
Connect the 2.5G Ethernet port to a PoE+ compatible switch to transfer power and data over a single cable. Use the UniFi Network application to set up, configure, and manage your device. Your wireless connections are protected by WPA3 encryption.
- WiFi 7 with 6 GHz support
- 6 spatial streams
- 140 m (1,500 ft) coverage
- 300+ connected devices
- Powered using PoE+
- 2.5 GbE uplink
UniFi Network Application Features
- Manage networks from a single interface
- Intuitive configuration options and robust device control and monitoring
- Remote device firmware updates
- Manage network users and guests
- Personalize the design, architecture, and privacy of guest hotspots
Scalable Enterprise Wi-Fi Management
UniFi is the revolutionary Wi-Fi system that combines enterprise performance, unlimited scalability, and a central management controller. UniFi Access Points (APs) have a refined industrial design and can be easily installed using the included mounting hardware.
Easily accessible through any standard web browser, the UniFi Controller software is a powerful software engine ideal for high-density client deployments requiring low latency and high uptime performance. Use the UniFi Controller software to quickly configure and administer an enterprise Wi-Fi network – no special training required. RF map and performance features, real-time status, automatic UAP device detection, and advanced security options are all seamlessly integrated.
With Ubiquiti's Zero Handoff Roaming, users keep their devices seamlessly connected as they move across the campus, office, or home environment.
Pricing Notes:
| Ubiquiti Products | ||
|---|---|---|
| Ubiquiti UniFi U7 Pro Tri-Band Wi-Fi 7 Access Point | #U7-Pro | Get a Quote |
Deployment
Product Views
Front View
Rear View
Angle View
Port View
Angle View
Port View
UniFi U7 Pro Specification
| Category | Details |
|---|---|
| Dimensions | Ø206 x 46 mm (Ø8.1 x 1.8") |
| Weight | 680 g (1.5 lb) |
| Enclosure Material | Polycarbonate, metal |
| Mount Material | Stainless steel (SUS304), galvanized steel (SGCC) |
| Networking Interface | (1) 1/2.5 GbE RJ45 port |
| Management Interface | Ethernet |
| Power Method | PoE+ |
| Power Supply | UniFi PoE switch |
| Supported Voltage Range | 44–57V DC |
| Maximum Power Consumption | 21W |
| Max TX Power | 2.4 GHz: 22 dBm 5 GHz: 26 dBm 6 GHz: 23 dBm |
| MIMO | 2.4 GHz: 2x2 5 GHz: 2x2 6 GHz: 2x2 |
| Throughput Rate | 2.4 GHz: 688 Mbps 5 GHz: 2882 Mbps 6 GHz: 5765 Mbps |
| Antenna Gain | 2.4 GHz: 4 dBi 5 GHz: 6 dBi 6 GHz: 5.8 dBi |
| LEDs | White/Blue |
| Button | Factory Reset |
| Mounting | Wall/Ceiling (Included) |
| Ambient Operating Temperature | -30 to 60° C (-22 to 140° F) |
| Ambient Operating Humidity | 5 to 95% Noncondensing |
| Certifications | CE, FCC, IC |
Software & Wireless
| Feature | Details |
|---|---|
| WiFi Standards | 802.11 a/b/g/n/ac/ax/be |
| Wireless Security | WPA-PSK, WPA-Enterprise (WPA/WPA2/WPA3/PPSK) |
| BSSID | 8 per radio |
| VLAN | 802.1Q |
| Advanced QoS | Per-user rate limiting |
| Guest Traffic Isolation | Supported |
| Concurrent Clients | 300+ |
Supported Data Rates (Mbps)
| Standard | Data Rates |
|---|---|
| 802.11a | 6, 9, 12, 18, 24, 36, 48, 54 Mbps |
| 802.11b | 1, 2, 5.5, 11 Mbps |
| 802.11g | 6, 9, 12, 18, 24, 36, 48, 54 Mbps |
| 802.11n | 6.5 Mbps to 300 Mbps (MCS0 - MCS15, HT 20/40) |
| 802.11ac (WiFi 5) | 6.5 Mbps to 1.7 Gbps (MCS0 - MCS9 NSS1/2, VHT 20/40/80/160) |
| 802.11ax (WiFi 6/6E) | 7.3 Mbps to 2.4 Gbps (MCS0 - MCS11 NSS1/2, HE 20/40/80/160) |
| 802.11be (WiFi 7) | 7.3 Mbps to 5.7 Gbps (MCS0 - MCS13 NSS1/2, EHT 20/40/80/160/240/320) |
Application Requirements
| Application | Version |
|---|---|
| UniFi Network | Version 8.0.26 and later |
| UniFi OS | Version 3.2 and later |
Package Contents
UniFi U7 Pro Tri-Band Wi-Fi 7 Access Point with Mounting Kits.
*Note: Multi-Packs do not ship with PoE adapters; we recommend powering the UniFi APs with the UniFi Switch instead.


