Ubiquiti UniFi U7 Pro XGS
Non-returnable
Ceiling-mounted 8-stream WiFi 7 AP with dedicated spectral scanning radio and 10/5/2.5/1 GbE support.
SKU: #U7-PRO-XGS
Get a Quote
- Quantity


















Product Details
Overview
- Dimensions: ⌀215 x 32.5 mm (⌀8.5 x 1.3")
- WiFi Standard: WiFi 7
- Spatial Streams: 8
- Coverage Area: 160 m² (1,750 ft²)
- Max. Client Count: 500+
- Uplink: 10 GbE
- Mounting: Ceiling, Wall (Lite Mount Included)
- Power Method: PoE++
Performance
| Specification | 6 GHz | 5 GHz | 2.4 GHz |
|---|---|---|---|
| MIMO | 2 x 2 (DL/UL MU-MIMO) | 4 x 4 (DL/UL MU-MIMO) | 2 x 2 (DL/UL MU-MIMO) |
| Max. Data Rate | 5.8 Gbps (BW320) | 8.6 Gbps (BW240) | 688 Mbps (BW40) |
| Antenna Gain | 6 dBi | 6 dBi | 4 dBi |
| Max. TX Power | 24 dBm | 29 dBm | 23 dBm |
| Max. BSSIDs | 8 per Radio | ||
| Supported Data Rates |
| ||
Features
| Wireless Meshing | ✓ |
| Band Steering | ✓ |
| 802.11v BSS Transition Management | ✓ |
| 802.11r Fast Roaming | ✓ |
| 802.11k Radio Resource Management (RRM) | ✓ |
| Zero-Wait DFS | ✓ |
| Advanced Radio Management | ✓ |
| Real-Time Spectral Analysis | ✓ |
| Passpoint (Hotspot 2.0) | ✓ |
| Captive Hotspot Portal Custom Branding Landing Page | ✓ |
| Voucher Authentication | ✓ |
| Payment-Based Authentication | ✓ |
| External Portal Server Support | ✓ |
| Password Authentication | ✓ |
| Guest Network Isolation | ✓ |
| Private Pre-Shared Key (PPSK) | ✓ |
| WiFi Speed Limiting | ✓ |
| Client Device Isolation | ✓ |
| WiFi Schedules | ✓ |
| RADIUS over TLS (RadSec) | ✓ |
| Dynamic RADIUS-assigned VLAN | ✓ |
Hardware
| Max. Power Consumption | 29W |
| Supported Voltage Range | 42.5–57V DC |
| Networking Interface | (1) 10 GbE RJ45 port |
| Weight | 800 g (1.8 lb) |
| Management | Ethernet |
| Enclosure Material | UV-stabilized polycarbonate, aluminum alloy |
| Mount Material | Stainless steel (SUS304), galvanized steel (SGCC) |
| LEDs | System White/Blue |
| Channel Bandwidth | HT 20/40, VHT 20/40/80/160, HE 20/40/80/160, EHT 20/40/80/160/240/320 (MHz) |
| NDAA Compliant | ✓ |
| Certifications | CE, FCC, IC, Anatel: 05123-25-08356 |
| Operating Frequency | US/CA: 2400–2472 MHz, U-NII-1: 5150–5250 MHz, U-NII-2A: 5250–5350 MHz, U-NII-2C: 5470–5725 MHz, U-NII-3: 5725–5850 MHz, U-NII-5 to U-NII-8: 5925–7125 MHz Worldwide: 2400–2483.5 MHz, 5150–5850 MHz, 5925–7125 MHz |
| Ambient Operating Temperature | -30 to 40° C (-22 to 104° F) |
| Ambient Operating Humidity | 5 to 95% noncondensing |
Software
- Application Requirements:
- UniFi Network – Version 9.0.114 and later (U7 Pro XGS - White)
- UniFi Network – Version 9.1.120 and later (U7 Pro XGS - Black)


