Ubiquiti UniFi U7 Pro Outdoor
Non-returnable
All-weather IP67 WiFi 7 AP with 6 spatial streams, integrated directional super antenna, and articulation mounting bracket.
SKU: #U7-Pro-Outdoor
- Quantity















Product Details
Overview
| Dimensions | Without mount: 170 x 208 x 66.5 mm (6.7 x 8.2 x 2.6") With mount: 170 x 208 x 121.8 mm (6.7 x 8.2 x 4.8") |
| WiFi Standard | WiFi 7 |
| Spatial Streams | 6 |
| Coverage Area | 465 m² (5,000 ft²) |
| Max Client Count | 300+ |
| Uplink | 2.5 GbE |
| Mounting | Wall, Pole (Mounts Included) |
| Weatherproofing | IPX6 / IP67 (with cable-gland door kit) |
| Power Method | PoE+ |
Performance
| MIMO | |
|---|---|
| 6 GHz | 2 x 2 (DL/UL MU-MIMO) |
| 5 GHz | 2 x 2 (DL/UL MU-MIMO) |
| 2.4 GHz | 2 x 2 (DL/UL MU-MIMO) |
| Max Data Rate | |
| 6 GHz | 5.8 Gbps (BW320) |
| 5 GHz | 4.3 Gbps (BW240) |
| 2.4 GHz | 688 Mbps (BW40) |
| Antenna Gain | |
| 6 GHz | Directional: 10 dBi (90° x 45°) |
| 5 GHz | Directional: 11 dBi / Omni: 8 dBi |
| 2.4 GHz | Directional: 8 dBi / Omni: 6 dBi |
| Max TX Power | |
| 6 GHz | 26 dBm |
| 5 GHz | 26 dBm |
| 2.4 GHz | 23 dBm |
| Max BSSIDs | 8 per radio |
Supported Data Rates
| WiFi 7 (802.11be) | 7.3 Mbps – 5.8 Gbps |
| WiFi 6/6E (802.11ax) | 7.3 Mbps – 2.4 Gbps |
| WiFi 5 (802.11ac) | 6.5 Mbps – 1.7 Gbps |
| WiFi 4 (802.11n) | 6.5 Mbps – 300 Mbps |
Features
| Wireless Meshing | ✓ |
| Band Steering | ✓ |
| 802.11v BSS Transition | ✓ |
| 802.11r Fast Roaming | ✓ |
| 802.11k RRM | ✓ |
| Advanced Radio Management | ✓ |
| Passpoint (Hotspot 2.0) | ✓ |
| Guest & Security | |
|---|---|
| Captive Portal | ✓ |
| Voucher Authentication | ✓ |
| Payment Authentication | ✓ |
| External Portal Support | ✓ |
| Password Authentication | ✓ |
| Guest Isolation | ✓ |
| PPSK | ✓ |
| WiFi Speed Limiting | ✓ |
| Client Isolation | ✓ |
| WiFi Scheduling | ✓ |
| RADIUS over TLS | ✓ |
| Dynamic VLAN | ✓ |
Hardware
| Max Power Consumption | 21W |
| Voltage Range | 42.5–57V DC |
| Networking Interface | (1) 1/2.5 GbE RJ45 |
| Weight | Device: 1.2 kg (2.6 lb) With mount: 1.33 kg (2.9 lb) |
| Wind Loading | 74.6 N at 200 km/h |
| Pole Mount Diameter | 1–2.5" |
| Management | Ethernet |
| Enclosure | UV-stabilized polycarbonate, aluminum |
| Mount Material | UV-stabilized polycarbonate |
| LEDs | Power + Mesh indicators |
| NDAA | ✓ |
| Certifications | FCC, IC |
| Operating Temp | -30 to 60°C |
| Humidity | 5–95% |
Software
| UniFi Network | Version 9.0.114 and later |
| Mobile App | iOS 10.20.2+ / Android 10.21.7+ |


