Ubiquiti UniFi U7 Pro Max
Non-returnable
Ceiling-mounted WiFi 7 AP with 8 spatial streams, 6 GHz support, and a dedicated spectral scanning engine for interference-free WiFi in demanding, large-scale environments.
SKU: #U7-Pro-Max
- Quantity









Product Details
Overview
| Dimensions | ⌀206 x 46 mm (⌀8.1 x 1.8") |
| WiFi Standard | WiFi 7 |
| Spatial Streams | 8 |
| Coverage Area | 160 m² (1,750 ft²) |
| Max Client Count | 500+ |
| Uplink | 2.5 GbE |
| Mounting | Ceiling, Wall (Pro Mount Included) |
| Power Method | PoE+ |
Performance
| MIMO | |
|---|---|
| 6 GHz | 2 x 2 (DL/UL MU-MIMO) |
| 5 GHz | 4 x 4 (DL/UL MU-MIMO) |
| 2.4 GHz | 2 x 2 (DL/UL MU-MIMO) |
| Max Data Rate | |
| 6 GHz | 5.8 Gbps (BW320) |
| 5 GHz | 8.6 Gbps (BW240) |
| 2.4 GHz | 688 Mbps (BW40) |
| Antenna Gain | |
| 6 GHz | 5.9 dBi |
| 5 GHz | 6 dBi |
| 2.4 GHz | 4 dBi |
| Max TX Power | |
| 6 GHz | 23 dBm |
| 5 GHz | 29 dBm |
| 2.4 GHz | 23 dBm |
| Max BSSIDs | 8 per radio |
Supported Data Rates
| WiFi 7 (802.11be) | Up to 5.8 Gbps (6 GHz), 8.6 Gbps (5 GHz) |
| WiFi 6/6E (802.11ax) | Up to 4.8 Gbps |
| WiFi 5 (802.11ac) | Up to 3.4 Gbps |
| WiFi 4 (802.11n) | Up to 600 Mbps |
Features
| Wireless Meshing | ✓ |
| Band Steering | ✓ |
| Fast Roaming (802.11r) | ✓ |
| BSS Transition (802.11v) | ✓ |
| Radio Resource Mgmt (802.11k) | ✓ |
| Real-Time Spectral Analysis | ✓ |
| Passpoint (Hotspot 2.0) | ✓ |
| Guest & Security | |
|---|---|
| Captive Portal | ✓ |
| Voucher Authentication | ✓ |
| Guest Isolation | ✓ |
| PPSK | ✓ |
| RADIUS over TLS | ✓ |
| Dynamic VLAN | ✓ |
| Speed Limiting | ✓ |
| Client Isolation | ✓ |
| WiFi Scheduling | ✓ |
Hardware
| Max Power Consumption | 25W |
| Voltage Range | 44–57V DC |
| Networking Interface | (1) 1/2.5 GbE RJ45 |
| Weight | 680 g (1.5 lb) |
| Management | Ethernet |
| Enclosure | Polycarbonate, aluminum |
| Mount Material | Stainless steel, SGCC |
| LEDs | White / Blue |
| Channel Bandwidth | HT/VHT/HE/EHT (20–320 MHz) |
| Operating Temp | -30 to 50°C |
| Humidity | 5–95% |
| NDAA | ✓ |
| Certifications | CE, FCC, IC |
Software
| UniFi Network | Version 8.2.93 and later |


