Ubiquiti UniFi U7 Long-Range
Non-returnable
Compact, ceiling-mount WiFi 7 AP with 5 spatial streams and extended signal range.
SKU: #U7-LR
- Quantity








Product Details
Overview
| Dimensions | ⌀175.7 x 43 mm (⌀6.9 x 1.7") |
| WiFi Standard | WiFi 7 |
| Spatial Streams | 5 |
| Coverage Area | 160 m² (1,750 ft²) |
| Max. Client Count | 300+ |
| Uplink | 2.5 GbE |
| Mounting | Ceiling, Wall (Plastic Mounting Plate included) |
| Power Method | PoE |
Performance
| MIMO | |
|---|---|
| 5 GHz | 3 x 3 (DL/UL MU-MIMO) |
| 2.4 GHz | 2 x 2 (DL/UL MU-MIMO) |
| Max. Data Rate | |
| 5 GHz | 4.3 Gbps (BW160) |
| 2.4 GHz | 688 Mbps (BW40) |
| Antenna Gain | |
| 5 GHz | 6 dBi |
| 2.4 GHz | 4 dBi |
| Max. TX Power | |
| 5 GHz | 27 dBm |
| 2.4 GHz | 26 dBm |
| Supported Data Rates | |
| 802.11be (WiFi 7) | 7.3 Mbps to 4.3 Gbps |
| 802.11ax (WiFi 6) | 7.3 Mbps to 3.6 Gbps |
| 802.11ac (WiFi 5) | 6.5 Mbps to 2.6 Gbps |
| 802.11n | 6.5 Mbps to 450 Mbps |
Features
| Wireless Meshing | ✓ |
| Band Steering | ✓ |
| 802.11v BSS Transition | ✓ |
| 802.11r Fast Roaming | ✓ |
| 802.11k RRM | ✓ |
| Advanced Radio Management | ✓ |
| Passpoint (Hotspot 2.0) | ✓ |
| Captive Portal | ✓ |
| Voucher Authentication | ✓ |
| Payment Authentication | ✓ |
| External Portal Support | ✓ |
| Password Authentication | ✓ |
| Guest Isolation | ✓ |
| PPSK | ✓ |
| WiFi Speed Limiting | ✓ |
| Client Isolation | ✓ |
| WiFi Schedules | ✓ |
| RADIUS over TLS | ✓ |
| Dynamic VLAN | ✓ |
Hardware
| Max Power Consumption | 14W |
| Supported Voltage | 42.5–57V DC |
| Networking Interface | (1) 2.5 GbE RJ45 port |
| Weight | 448 g (15.8 oz) |
| Management | Ethernet |
| Enclosure | Polycarbonate, aluminum alloy |
| Mount Material | Polycarbonate, SGCC steel |
| LEDs | System (White/Blue) |
| Channel Bandwidth | HT/VHT/HE/EHT up to 160 MHz |
| NDAA Compliant | ✓ |
| Certifications | CE, FCC, IC, SRRC, Anatel |
| Operating Temp | -30 to 50°C |
| Humidity | 5–95% noncondensing |
Software
| UniFi Network | Version 9.1.120 and later |
| iOS App | Version 10.20.2+ |
| Android App | Version 10.21.7+ |


