Ubiquiti UniFi U6 Pro
Non-returnable
Ceiling-mounted WiFi 6 AP with 6 spatial streams designed for large offices.
SKU: #U6-PRO
Get a Quote
- Quantity








Product Details
Overview
- Dimensions: ⌀197 x 35 mm (⌀7.8 x 1.4")
- WiFi Standard: WiFi 6
- Spatial Streams: 6
- Coverage Area: 140 m² (1,500 ft²)
- Max. Client Count: 250+
- Uplink: GbE
- Mounting: Ceiling, Wall (Pro Mount Included)
- Weatherproofing: IP54
- Power Method: PoE
Performance
| Specification | 5 GHz | 2.4 GHz |
|---|---|---|
| MIMO | 4 x 4 (DL/UL MU-MIMO) | 2 x 2 (UL MU-MIMO) |
| Max. Data Rate | 4.8 Gbps (BW160) | 573.5 Mbps (BW40) |
| Antenna Gain | 6 dBi | 4 dBi |
| Max. TX Power | 26 dBm | 22 dBm |
| Max. BSSIDs | 8 per Radio | |
| Supported Data Rates |
| |
Features
| Wireless Meshing | ✓ |
| Band Steering | ✓ |
| 802.11v BSS Transition Management | ✓ |
| 802.11r Fast Roaming | ✓ |
| 802.11k Radio Resource Management (RRM) | ✓ |
| Advanced Radio Management | ✓ |
| Passpoint (Hotspot 2.0) | ✓ |
| Captive Hotspot Portal Custom Branding Landing Page | ✓ |
| Voucher Authentication | ✓ |
| Payment-Based Authentication | ✓ |
| External Portal Server Support | ✓ |
| Password Authentication | ✓ |
| Guest Network Isolation | ✓ |
| Private Pre-Shared Key (PPSK) | ✓ |
| WiFi Speed Limiting | ✓ |
| Client Device Isolation | ✓ |
| WiFi Schedules | ✓ |
| RADIUS over TLS (RadSec) | ✓ |
| Dynamic RADIUS-assigned VLAN | ✓ |
Hardware
| Max. Power Consumption | 13W |
| Supported Voltage Range | 44–57V DC |
| Networking Interface | (1) GbE RJ45 port |
| Weight | Device: 580 g (1.3 lb), With mount: 720 g (1.6 lb) |
| Management | Ethernet, Bluetooth |
| Enclosure Material | Polycarbonate |
| Mount Material | Stainless steel (SUS304) |
| LEDs | System White/Blue |
| Channel Bandwidth | HT 20/40, VHT 20/40/80/160, HE 20/40/80/160 (MHz) |
| NDAA Compliant | ✓ |
| Certifications | CE, FCC, IC, SRRC, Anatel: 00910-22-08356 |
| Operating Frequency | US/CA: 2400–2472 MHz, U-NII-1: 5150–5250 MHz, U-NII-2A: 5250–5350 MHz, U-NII-2C: 5470–5725 MHz, U-NII-3: 5725–5850 MHz Worldwide: 2400–2483.5 MHz, 5150–5850 MHz |
| Ambient Operating Temperature | -30 to 60° C (-22 to 140° F) |
| Ambient Operating Humidity | 5 to 95% noncondensing |
Software
- Application Requirements:
- UniFi Network – Version 6.0.45 and later


