Ubiquiti UniFi Switch Standard 16 PoE
Non-returnable
- Quantity







Product Details
Overview
| Dimensions | 442 x 200 x 44 mm (17.4 x 7.9 x 1.7") |
|---|---|
| Port Layout | 1 GbE RJ45: 16 (8 PoE+) (1G/100M/10M) 1G SFP: 2 (1G) |
| Max. PoE Output | Up to PoE+ |
| Total PoE Availability | 42W |
| Form Factor | Rack mount (1U) |
Performance
| Switching Capacity | 36 Gbps |
|---|---|
| Total Non-Blocking Throughput | 18 Gbps |
| Forwarding Rate | 27 Mpps |
| Supported VLANs | 1,000 |
| MAC Address Table Size | 8,000 |
| Packet Buffer Size | 0.5 MB |
| Access Lists | IPv4: 128 MAC: 128 |
Layer 2 Features
| LACP Port Aggregation | ✓ |
| STP & RSTP | ✓ |
| Advanced IGMP Configuration | ✓ |
| IGMP Snooping | ✓ |
| 802.1X Control | ✓ |
| MAC-Based ACLs & Device Isolation | ✓ |
| DHCP Snooping & Guarding | ✓ |
| Egress Rate Limit | ✓ |
| Flow Control | ✓ |
| Storm Control | ✓ |
| Multicast & Broadcast Rate Limiting | ✓ |
| MAC Address Blocking | ✓ |
| IP-Based ACLs & Network Isolation | ✓ |
| MAC-Based Port Restriction | ✓ |
| Port Isolation | ✓ |
| Port Mirroring | ✓ |
| Jumbo Frames | ✓ |
| LLDP-MED | ✓ |
| Voice VLAN | ✓ |
| Loop Protection | ✓ |
| Virtual Network Override | ✓ |
Hardware
| PoE Ports | PoE+ 8 |
|---|---|
| Max. PoE Wattage per Port by PSE | PoE: 15.4W, PoE+: 32W |
| Max. Power Consumption | 18W (Excluding PoE Output), 60W (Including PoE Output) |
| Power Method | Universal input, 100–240V AC, 50/60 Hz |
| Power Supply | AC/DC, internal, 60W |
| Weight | Without mounting brackets: 2.8 kg (6.2 lb) With mounting brackets 2.9 kg (6.4 lb) |
| Enclosure Material | SGCC steel |
| Supported Rack Depth | 400~1200 mm (15.7-47.2") |
| LCM Display | 1.3" touchscreen |
| ESD Protection | Air: ±16 kV, Contact: ±12 kV |
| Ambient Operating Temperature | -5 to 40° C (23 to 104° F) |
| Ambient Operating Humidity | 10 to 90% noncondensing |
| NDAA Compliant | ✓ |
| Certifications | CE, FCC, IC, Anatel: 00593-21-08356 |
Software
Application Requirements: UniFi Network


