Ubiquiti UniFi Switch 6 XG
Non-returnable
- Quantity





Product Details
Overview
The UniFi® Switch delivers robust performance over its 6 independent switching ports. It offers (4) 10 Gigabit Ethernet ports with auto-sensing 802.3bt PoE++, and (2) SFP+ ports for high-speed optical connectivity.
Pricing Notes:
- Pricing and product availability subject to change without notice.
| Ubiquiti Products | ||
|---|---|---|
| 10GB 6PORT 802.3BT UNIFI SWITCH | #US-XG-6POE | Get a Quote |
Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Model | US-XG-6POE |
| Dimensions | 165 x 268.1 x 31.8 mm (6.50 x 10.56 x 1.25") |
| Weight | 1.3 kg (2.87 lb) |
| Interfaces | Networking: (4) 100/1000 Mbps and 2.5/5/10G RJ45 Ports (2) 1/10G SFP+ Ethernet Ports Management: Ethernet In-Band (1) RJ45 Serial Port Out-of-Band (1) USB Type-C Port Out-of-Band |
| Power Method | 54VDC, 3.88A Power Adapter (Included) or DC Input with Terminal Block |
| Power Supply | External AC/DC Adapter (Included) or DC Power Source |
| Supported Voltage Range | 44 to 57VDC |
| Max. Power Consumption | 40W (Excluding PoE Output) |
| LEDs | System: Status RJ45 Ports: PoE; Speed/Link/Activity SFP+ Ports: Link/Activity |
| ESD/EMP Protection | Air: ± 18 kV, Contact: ± 12 kV |
| Shock and Vibration | ETSI300-019-1.4 Standard |
| Operating Temperature | -5 to 45° C (23 to 113° F) |
| Operating Humidity | 5 to 95% Noncondensing |
| Certifications | CE, FCC, IC |
| POE | |
|---|---|
| PoE Interfaces | PoE++ IEEE 802.3bt (Pair A 1, 2+; 3, 6-) (Pair B 4, 5+; 7, 8-) |
| Max. PoE Wattage per Port | 60W |
| Voltage Range 802.3af Mode | 44-57V |
| Voltage Range 802.3at/bt Mode | 50-57V |


