Ubiquiti UniFi Pro XG Aggregation
Non-returnable
Professional-grade 32-port, Layer 3 Etherlighting™ switch for high-capacity 25G SFP28 connections.
SKU: #USW-Pro-XG-Aggregation
Get a Quote
- Quantity







Product Details
Overview
| Dimensions | 442.4 x 43.7 x 480 mm (17.4 x 1.7 x 18.9") |
| Port Layout | 25G SFP28: 32 (25G/10G/1G) |
| Redundancy | DC Power Backup |
| Layer 3 | ✓ |
| Form Factor | Rack Mount (1U) |
| Etherlighting™ | ✓ |
Performance
| Switching Capacity | 1.6 Tbps |
| Total Non-Blocking Throughput | 800 Gbps |
| Forwarding Rate | 1.2 Bpps |
| Supported VLANs | 1,000 |
| MAC Address Table Size | 32,000 |
| L3 Table Size - ARP | 128,000 |
| L3 Table Size - IPv4 Routes | 256,000 |
| L3 Table Size - Static Routes | 512 |
| Packet Buffer Size | 8 MB |
| Access Lists - IPv4 | 256 |
| Access Lists - MAC | 256 |
Layer 3 Features
| DHCP Server | ✓ |
| DHCP Relay | ✓ |
| Inter-VLAN Routing | ✓ |
| Static Routing | ✓ |
Layer 2 Features
| LACP Port Aggregation | ✓ |
| STP & RSTP | ✓ |
| IGMP Configuration | ✓ |
| IGMP Snooping | ✓ |
| 802.1X Control | ✓ |
| MAC ACLs & Isolation | ✓ |
| DHCP Snooping | ✓ |
| Egress Rate Limit | ✓ |
| Flow Control | ✓ |
| Storm Control | ✓ |
| Multicast/Broadcast Limit | ✓ |
| MAC Blocking | ✓ |
| IP ACLs | ✓ |
| Port Isolation | ✓ |
| Port Mirroring | ✓ |
| Jumbo Frames | ✓ |
| LLDP-MED | ✓ |
| Voice VLAN | ✓ |
| Loop Protection | ✓ |
| Virtual Network Override | ✓ |
Hardware
| Max Power Consumption | 200W |
| Power Method | AC + USP RPS DC input |
| Power Supply | Internal 200W |
| Voltage Range | 100–240V AC |
| Management | Ethernet, AR |
| Heat Dissipation | 457 BTU/hr |
| Weight | 7.1–7.2 kg |
| Enclosure | SGCC steel |
| Rack Support | 600–1066 mm depth |
| Display | 1.3" touchscreen |
| ESD Protection | ±12kV air / ±8kV contact |
| Operating Temp | -5 to 40°C |
| Humidity | 10–90% |
| Etherlighting™ | ✓ |
| LEDs (RPS) | ✓ |
| NDAA | ✓ |
| Certifications | CE, FCC, IC |


