Ubiquiti UniFi Pro Max 24 PoE
Non-returnable
A 24-port, Layer 3 Etherlighting™ switch capable of high-power PoE++ output.
SKU: #USW-PRO-MAX-24-POE
Get a Quote
- Quantity










Product Details
Overview
| Dimensions | 442 x 325 x 44 mm (17.4 x 12.8 x 1.7") |
| 1 GbE RJ45 | 16 (8 PoE+; 8 PoE++) (1G/100M/10M) |
| 2.5 GbE RJ45 | 8 (All PoE++) (2.5G/1G/100M/10M) |
| 10G SFP+ | 2 (10G/1G) |
| Max. PoE Output | Up to PoE++ |
| Total PoE Availability | 400W |
| Redundancy | DC Power Backup |
| Layer 3 | ✓ |
| Form Factor | Rack mount (1U) |
| Etherlighting™ | ✓ |
Performance
| Switching Capacity | 112 Gbps |
| Total Non-Blocking Throughput | 56 Gbps |
| Forwarding Rate | 83 Mpps |
| Supported VLANs | 1,000 |
| MAC Address Table Size | 16,000 |
| ARP Entries | 6,000 |
| IPv4 Static Routes | 256 |
| Packet Buffer Size | 1.5 MB |
| Access Lists (IPv4) | 128 |
| Access Lists (MAC) | 128 |
Layer 3 Features
| DHCP Server (Local Networks) | ✓ |
| DHCP Relay | ✓ |
| Inter-VLAN Routing (Local Networks) | ✓ |
| Static Routing (Local Networks) | ✓ |
Layer 2 Features
| LACP Port Aggregation | ✓ |
| STP & RSTP | ✓ |
| QoS (DSCP) | ✓ |
| Pro AV Profiles | ✓ |
| Advanced IGMP Configuration | ✓ |
| IGMP Snooping | ✓ |
| 802.1X Control | ✓ |
| MAC-Based ACLs & Device Isolation | ✓ |
| DHCP Snooping & Guarding | ✓ |
| Egress Rate Limit | ✓ |
| Flow Control | ✓ |
| Storm Control | ✓ |
| Multicast & Broadcast Rate Limiting | ✓ |
| MAC Address Blocking | ✓ |
| IP-Based ACLs & Network Isolation | ✓ |
| MAC-Based Port Restriction | ✓ |
| Port Isolation | ✓ |
| Port Mirroring | ✓ |
| Jumbo Frames | ✓ |
| LLDP-MED | ✓ |
| Voice VLAN | ✓ |
| Loop Protection | ✓ |
| Virtual Network Override | ✓ |
Hardware
| PoE+ Ports | 8 |
| PoE++ Ports | 16 |
| Max. PoE Wattage per Port | 15.4W / 32W / 64W |
| Max. Power Consumption | 50W (no PoE) 450W (with PoE) |
| Power Method | (1) 100–240V AC (1) USP RPS DC input |
| Power Supply | Internal 550W |
| Management | Ethernet, AR |
| Weight | 5.1–5.2 kg |
| Material | SGCC steel |
| Rack Support | 400–1200 mm depth |
| Display | 1.3" touchscreen |
| Temperature | -5 to 40°C |
| Humidity | 10–90% |
| NDAA | ✓ |
Software
| Application Requirements | UniFi Network Version 8.0.24 and later |


