Ubiquiti UniFi Mesh Antenna
- Quantity

Overview
The UniFi Antenna, model UMA-D, is an optional mesh antenna designed to work with the UniFi® AC Mesh AP, model UAP-AC-M. With dual-band support, the UMA-D expands range coverage and provides customized pattern shaping. It is available in single- and five-packs.
Antenna Features
Optimized for 802.11ac, the UMA-D offers a high efficiency directional radiation pattern with dual polarity.
Weather-Resistant Enclosure
Encased in UV-stabilized plastic, the UMA-D can be used indoors or outdoors.
Versatile Mounting
The UMA-D has a ball joint mount designed for precise aiming and can be mounted on a pole or wall.
Compatibility
This connectorized antenna is compatible with the UAP-AC-M.
Pricing Notes:
| Ubiquiti Products | ||
|---|---|---|
| HIGH EFFICIENCY DUAL BAND | #UMA-D | Get a Quote |
Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Model | UMA-D |
| Dimensions | 201.3 x 128.0 x 32.5 mm (7.93 x 5.04 x 1.28") |
| Weight (with Mount) | 480 g (16.93 oz) |
| Weight (without Mount) | 400 g (14.11 oz) |
| Enclosure | Outdoor UV Stabilized Plastic |
| RF Connections | (2) RP-SMA |
| Supported Frequency Range | 2.4 - 2.5 GHz, 5.1 - 5.9 GHz |
| HPOL Beamwidth | 2.4 GHz: 90° 5 GHz: 45° |
| VPOL Beamwidth | 2.4 GHz: 90° 5 GHz: 45° |
| Elevation Beamwidth | 2.4 GHz: 90° 5 GHz: 45° |
| Maximum VSWR | 2.5:1 |
| Polarization | Dual-Linear |
| Cross-Pol Isolation | 2.4 GHz: 25 dB 5 GHz: 30 dB |
| Antenna Gain | 2.4 GHz: 10 dBi 5 GHz: 15 dBi |
| Mounting | Wall/Pole (Kits Included) |


