Ubiquiti UniFi Enterprise Campus Aggregation
Non-returnable
1.8 Tbps high-density 100G/25G Layer 3 Etherlighting™ aggregation switch with MC-LAG support for high availability system design.
SKU: #ECS-Aggregation
Get a Quote
- Quantity






Product Details
Overview
| Dimensions | 442.4 x 43.7 x 496 mm (17.4 x 1.7 x 19.5") |
| Port Layout | 25G SFP28: 48 (25G/10G) 100G QSFP28: 6 (100G/40G) |
| Redundancy | Multi-Chassis Link Aggregation (MC-LAG) (2) Hot-Swappable PSUs (5) Hot-Swappable Fans |
| Layer 3 | ✓ |
| Form Factor | Rack mount (1U, Full-Depth) |
| Etherlighting™ | ✓ |
Performance
| Switching Capacity | 3.6 Tbps |
| Total Non-Blocking Throughput | 1.8 Tbps |
| Forwarding Rate | 2.4 Bpps |
| Supported VLANs | 1,000 |
| MAC Address Table Size | 128,000 |
| L3 Table Size – ARP Entries | 96,000 |
| L3 Table Size – IPv4 Routes | 288,000 |
| L3 Table Size – IPv4 Static Routes | 256 |
| Packet Buffer Size | 24 MB |
| Access Lists – IPv4 | 512 |
| Access Lists – MAC | 512 |
Layer 3 Features
| DHCP Server (Local Networks) | ✓ |
| DHCP Relay | ✓ |
| Inter-VLAN Routing (Local Networks) | ✓ |
| Static Routing (Local Networks) | ✓ |
Layer 2 Features
| LACP Port Aggregation | ✓ |
| MC-LAG | ✓ |
| STP & RSTP | ✓ |
| Advanced IGMP Configuration (Querier, Fast Leave, Router Port) | ✓ |
| IGMP Snooping | ✓ |
| MAC-Based ACLs & Device Isolation | ✓ |
| DHCP Snooping & Guarding | ✓ |
| Egress Rate Limit | ✓ |
| Flow Control | ✓ |
| MAC Address Blocking | ✓ |
| IP-Based ACLs & Network Isolation | ✓ |
| MAC-Based Port Restriction | ✓ |
| Port Isolation | ✓ |
| Port Mirroring | ✓ |
| Jumbo Frames | ✓ |
| LLDP-MED | ✓ |
| Voice VLAN | ✓ |
| Loop Protection | ✓ |
Hardware
| Max. Power Consumption | 340W |
| Power Method | (2) Universal input, 100–240V AC, 50/60 Hz |
| Power Input Method | (2) AC input, Hot-swappable power modules |
| Power Supply | (2) Hot-swappable AC/DC 550W power modules |
| Supported Voltage Range | 100–240V AC |
| Management | Ethernet, AR |
| Heat Dissipation | 1160 BTU/hr |
| Weight | Without mounting brackets: 9.9 kg (21.8 lb) With mounting brackets: 10 kg (22 lb) |
| Enclosure Material | SGCC steel |
| Mount Material | SGCC steel |
| Supported Rack Depth | 482.6 mm (19") four-post racks Posts depths ranging from 650 to 1,000 mm (25.6–39.4”) |
| LCM Display | 1.3" touchscreen |
| ESD Protection | Air: ±12kV, Contact: ±8kV |
| Ambient Operating Temperature | -5 to 40° C (23 to 104° F) |
| Ambient Operating Humidity | 10 to 95% noncondensing |
| Etherlighting™ | SFP28 ✓, QSFP28 ✓ |
| NDAA Compliant | ✓ |
| Certifications | CE, FCC, IC, Anatel: 01327-25-08356 |
Software
| Application Requirements | UniFi Network Version 8.5.6 and later |


