Ubiquiti UniFi Enterprise Campus 24 PoE
Non-returnable
Enterprise-grade 24-port, Layer 3 Etherlighting™ PoE+++ switch with high-capacity 10 GbE RJ45 and 25G SFP28 connections for high availability system design.
SKU: #ECS-24-POE
Get a Quote
- Quantity









Product Details
Overview
| Dimensions | 442.4 x 43.7 x 496 mm (17.4 x 1.7 x 19.5") |
| Port Layout | 2.5 GbE RJ45: 8 (All PoE+++) (2.5G/1G/100M/10M) 10 GbE RJ45: 16 (All PoE+++) (10G/5G/2.5G/1G/100M/10M) 25G SFP28: 2 (25G/10G/1G) |
| Max. PoE Output | Up to PoE+++ |
| Total PoE Availability | 100–240V AC Shared Mode: 1,050W (2×600W modules) 100–240V AC Redundant Mode: 450W (2×600W modules) 200–240V AC Shared Mode: 2,250W (2×1,200W modules) 100–120V AC Shared Mode: 1,850W (2×1,200W modules) 200–240V AC Redundant Mode: 1,050W (2×1,200W modules) 100–120V AC Redundant Mode: 850W (2×1,200W modules) |
| Redundancy | (2) Hot-Swappable PSUs, (4) Hot-Swappable Fans |
| Layer 3 | ✓ |
| Form Factor | Rack Mount (1U, Full-Depth) |
| Etherlighting™ | ✓ |
Performance
| Switching Capacity | 460 Gbps |
| Total Non-Blocking Throughput | 230 Gbps |
| Forwarding Rate | 342 Mpps |
| Supported VLANs | 1,000 |
| MAC Address Table Size | 128,000 |
| L3 Table Size – ARP Entries | 128,000 |
| L3 Table Size – IPv4 Routes | 256,000 |
| L3 Table Size – IPv4 Static Routes | 512 |
| Packet Buffer Size | 8 MB |
| Access Lists – IPv4 | 256 |
| Access Lists – MAC | 256 |
Layer 3 Features
| DHCP Server (Local Networks) | ✓ |
| DHCP Relay | ✓ |
| Inter-VLAN Routing (Local Networks) | ✓ |
| Static Routing (Local Networks) | ✓ |
Layer 2 Features
| LACP Port Aggregation | ✓ |
| STP & RSTP | ✓ |
| QoS (DSCP) | ✓ |
| Pro AV Profiles (Play, Dante, Q-SYS, NDI, SDVoE, Shure, AES67, Crestron) | ✓ |
| Advanced IGMP Configuration (Querier, Fast Leave, Router Port) | ✓ |
| IGMP Snooping | ✓ |
| 802.1X Control | ✓ |
| MAC-Based ACLs & Device Isolation | ✓ |
| DHCP Snooping & Guarding | ✓ |
| Egress Rate Limit | ✓ |
| Flow Control | ✓ |
| Storm Control | ✓ |
| Multicast & Broadcast Rate Limiting | ✓ |
| MAC Address Blocking | ✓ |
| IP-Based ACLs & Network Isolation | ✓ |
| MAC-Based Port Restriction | ✓ |
| Port Isolation | ✓ |
| Port Mirroring | ✓ |
| Jumbo Frames | ✓ |
| LLDP-MED | ✓ |
| Voice VLAN | ✓ |
| Loop Protection | ✓ |
| Virtual Network Override | ✓ |
Hardware
| PoE Ports | PoE+++ 24 |
| Max. PoE Wattage per Port | PoE: 15.4W PoE+: 30W PoE++: 60W PoE+++: 90W |
| Max. Power Consumption | 150W (Excl. PoE), 2,400W (Incl. PoE) |
| Power Method | (2) Universal input, 100–240V AC, 50/60 Hz |
| Power Supply | (2) Hot-swappable AC/DC 600W modules |
| Management | Ethernet, AR |
| Weight | Without brackets: 9.46 kg (20.9 lb), With brackets: 9.56 kg (21.1 lb) |
| Enclosure Material | SGCC steel |
| Supported Rack Depth | 482.6 mm (19") four-post racks (Posts 650–1,000 mm) |
| LCM Display | 1.3" touchscreen |
| Fan Method | (4) Hot-swappable fan modules |
| Ambient Operating Temperature | -5 to 40° C (23 to 104° F) |
| Ambient Operating Humidity | 10–90% noncondensing |
Software
| Application Requirements | UniFi Network Version 9.0.114 and later |


