Ubiquiti UniFi E7
10G PoE uplink and a redundant GbE port for high availability in critical enterprise environments
SKU: #E7
Get a Quote
- Quantity







Overview
- Dimensions: 250 x 250 x 43.5 mm (9.8 x 9.8 x 1.7")
- WiFi Standard: WiFi 7
- Spatial Streams: 10
- Coverage Area: 185 m² (2,000 ft²)
- Max. Client Count: 1000+
- Uplink: 10 GbE / 1 GbE
- Mounting: Ceiling, Wall, VESA (Pro Mount Included)
- Power Method: PoE++
Performance
| Specification | 6 GHz | 5 GHz | 2.4 GHz |
|---|---|---|---|
| MIMO | 4 x 4 (DL/UL MU-MIMO) | 4 x 4 (DL/UL MU-MIMO) | 2 x 2 (DL/UL MU-MIMO) |
| Max. Data Rate | 11.5 Gbps (BW320) | 8.6 Gbps (BW240) | 688 Mbps (BW40) |
| Antenna Gain | 6 dBi | 6 dBi | 5 dBi |
| Max. TX Power | 24 dBm / 30 dBm | 30 dBm | 23 dBm |
| Max. BSSIDs | 8 per Radio | ||
| Supported Data Rates |
| ||
Features
| Wireless Meshing | ✓ |
| Band Steering | ✓ |
| 802.11v BSS Transition Management | ✓ |
| 802.11r Fast Roaming | ✓ |
| 802.11k Radio Resource Management (RRM) | ✓ |
| Advanced Radio Management | ✓ |
| Real-Time Spectral Analysis | ✓ |
| Passpoint (Hotspot 2.0) | ✓ |
| Captive Hotspot Portal Custom Branding Landing Page | ✓ |
| Voucher Authentication | ✓ |
| Payment-Based Authentication | ✓ |
| External Portal Server Support | ✓ |
| Password Authentication | ✓ |
| Guest Network Isolation | ✓ |
| Private Pre-Shared Key (PPSK) | ✓ |
| WiFi Speed Limiting | ✓ |
| Client Device Isolation | ✓ |
| WiFi Schedules | ✓ |
| RADIUS over TLS (RadSec) | ✓ |
| Dynamic RADIUS-assigned VLAN | ✓ |
Hardware
| Max. Power Consumption | 43W |
| Supported Voltage Range | 42.5–57V DC |
| Networking Interface | (1) 10 GbE RJ45 port, (1) 1 GbE RJ45 port |
| Weight | 1.8 kg (4 lb) |
| Management | Ethernet |
| Enclosure Material | UV-stabilized polycarbonate, aluminum alloy |
| Mount Material | Stainless steel (SUS304), galvanized steel (SGCC) |
| LEDs | System R/G/B |
| Channel Bandwidth | HT 20/40, VHT 20/40/80/160, HE 20/40/80/160, EHT 20/40/80/160/240/320 (MHz) |
| NDAA Compliant | ✓ |
| Certifications | CE, FCC, IC, Anatel: 06372-24-08356 |
| Operating Frequency | US/CA: 2400–2472 MHz, U-NII-1: 5150–5250 MHz, U-NII-2A: 5250–5350 MHz, U-NII-2C: 5470–5725 MHz, U-NII-3: 5725–5850 MHz, U-NII-5 to U-NII-8: 5925–7125 MHz Worldwide: 2400–2483.5 MHz, 5150–5850 MHz, 5925–7125 MHz |
| Ambient Operating Temperature | -30 to 50° C (-22 to 122° F) |
| Ambient Operating Humidity | 5 to 95% noncondensing |
Software
UniFi Switch Software
Advanced Network Switching
Managed by the UniFi Controller software, the UniFi Switch delivers powerful performance, intelligent switching, and PoE+ support for your enterprise networks.
UniFi Controller
Designed for convenient management, the UniFi Controller software allows admins to configure and monitor the UniFi Switch and other UniFi devices using a graphical user interface. You can download it from www.ubnt.com at no extra charge – there is no separate software, licensing, or support fee.
Multi-Site Management
A single instance of the UniFi Controller running in the cloud can manage multiple UniFi sites within a centralized interface. Each site is logically separated and has its own network monitoring, configuration, maps, statistics, and admin accounts.
Switch Configuration
You can access any managed UniFi Switch through the UniFi Controller to configure a variety of features:
- PoE setting per port
- Operation mode (switching, mirroring, or aggregate) per port
- Network/VLAN configuration
- Jumbo frame and flow control services
- Network settings
- Storm control setting per port
- Spanning tree configuration
Switch Port Status
You can also view status information for each port:
- Connection speed and duplex mode
- TX/RX data rates
- PoE status
- Network/VLAN setting
Dashboard
The Dashboard tab provides a visual representation of your network's status. Basic information is provided for each network segment.
Device Configuration
The Devices screen displays the UniFi devices discovered by the UniFi Controller. You can access each managed device for device details and configuration.


