Ubiquiti UniFi Access Point AC HD
- Quantity







Overview
High-Density Applications Powered by MU-MIMO Technology
802.11ac Wave 2 MU-MIMO (Multi-User, Multiple Input, Multiple Output) technology allows a Wave 2 AP to communicate with multiple clients at the same time – significantly increasing multi-user throughput and overall user experience.
Scalable Enterprise Wi-Fi Management
UniFi® is the revolutionary Wi-Fi system that combines enterprise performance, unlimited scalability, and a central management controller. The UniFi AC HD AP has a refined industrial design and can be easily installed using the included mounting hardware.
Easily accessible through any standard web browser, the UniFi Controller software is a powerful software engine ideal for high-density client deployments requiring low latency and high uptime performance.
Use the UniFi Controller software to quickly configure and administer an enterprise Wi-Fi network – no special training required. RF map and performance features, real-time status, automatic UAP device detection, and advanced security options are all seamlessly integrated.
Fast Roaming
All Ubiquiti 802.11ac products support fast roaming. Fast Roaming works on all existing APs (11n and 11ac), does not have the single-channel requirement of ZHO, and thus works well in even the most dense client environments. UniFi's Fast Roaming "feature" is an optimization done in the background that doesn't require client device support.
Save Money and Save Time
UniFi comes bundled with a non-dedicated software controller that can be deployed on an on-site PC, Mac, or Linux machine; in a private cloud; or using a public cloud service. You also have the option of deploying the compact UniFi Cloud Key with built-in software.
Powerful Hardware
The UniFi 802.11AC Dual-Radio APs feature the latest in Wi-Fi 802.11AC MIMO technology.
Intuitive UniFi Controller Software
Configure and manage your APs with the easy-to-learn user interface.
Expandable
Unlimited scalability: build wireless networks as big or small as needed. Start with one (or upgrade to a three-pack) and expand to thousands while maintaining a single unified management system.
Pricing Notes:
| Ubiquiti Products | ||
|---|---|---|
| UNIFI AP AC HIGH DENSITY | #UAP-AC-HD-US | Get a Quote |
| 5PK UNIFI AP AC HIGH DENSITY | #UAP-AC-HD-5-US | Get a Quote |
| UNIFI WAVE2 AC AP SECURITY & | #UAP-AC-SHD-US | Get a Quote |
| 5PK UNIFI WAVE2 AC AP SECURITY | #UAP-AC-SHD-5-US | Get a Quote |
Features
Radio Hardware Acceleration Independent 2.4 GHz and 5 GHz dedicated hardware offload for maximized multi-user throughput and reduced latency
CPU Hardware Acceleration
Dedicated hardware offload for QoS, Guest Control, and Client Management
Designed for Optimal RF Performance
The newly redesigned UniFi Controller optimizes RF performance:
Optimized for MU-MIMO
Genetically optimized antenna arrays for maximal utilization of 802.11ac Wave 2 MU-MIMO Beamforming
Beamforming
Data is sent and received using multiple antennas to increase throughput and range.
Advanced Features in UniFi Controller
UniFi is quickly expanding to a full Software Defined Networking (SDN) solution with seamless integration of high-performance switching, gateways, and more..
Deployment
Extend Your Coverage
With the UniFi Controller software running in a NOC or in the cloud, administrators can manage multiple sites: multiple, distributed deployments and multi-tenancy for managed service providers. Below are some deployment examples.
Below are some examples of how UniFi APs can be deployed.
Sample Network Diagram
System Example
Product Views
Front View
Rear View
Angle View
Port View
Package
Specifications
| UniFi AP AC HD Specification | Details |
|---|---|
| Model | UAP-AC-HD |
| Dimensions | 220 x 220 x 48.1 mm (8.66 x 8.66 x 1.89") |
| Weight | 700 g (1.54 lb) |
| Weight with Mounting Kits | 830 g (1.83 lb) |
| Networking Interface | (2) 10/100/1000 Ethernet Ports |
| Buttons | Reset |
| Power Method | Passive Power over Ethernet (48V), 802.3at PoE+ Supported |
| Supported Voltage Range | 44 to 57VDC |
| Power Supply | 48V, 0.5A PoE Gigabit Adapter* |
| Power Save | Supported |
| Maximum Power Consumption | 17 W |
| TX Power | 2.4 GHz: 6–25 dBm 5 GHz: 6–25 dBm |
| Antennas | 2.4 GHz: (2) Dual-Port, Dual-Polarity Antennas, 3 dBi each 5 GHz: (2) Dual-Port, Dual-Polarity Antennas, 4 dBi each |
| Wi-Fi Standards | 802.11 a/b/g/n/ac/ac-wave2 |
| Wireless Security | WEP, WPA-PSK, WPA-Enterprise (WPA/WPA2, TKIP/AES) |
| BSSID | Up to Four per Radio |
| Mounting | Wall / Ceiling (Kits Included) |
| Operating Temperature | -10 to 70° C (14 to 158° F) |
| Operating Humidity | 5 to 95% Noncondensing |
| Certifications | CE, FCC, IC |
Advanced Traffic Management
| Feature | Details |
|---|---|
| VLAN | 802.1Q |
| Advanced QoS | Per-User Rate Limiting |
| Guest Traffic Isolation | Supported |
| WMM | Voice, Video, Best Effort, and Background |
| Concurrent Clients | 500+ |
Supported Data Rates (Mbps)
| Standard | Data Rates |
|---|---|
| 802.11a | 6, 9, 12, 18, 24, 36, 48, 54 Mbps |
| 802.11n | 6.5 Mbps to 450 Mbps (MCS0 ‐ MCS23, HT 20/40) |
| 802.11ac | 6.5 Mbps to 1.7 Gbps (MCS0 ‐ MCS9 NSS1/2/3/4, VHT 20/40/80) |
| 802.11b | 1, 2, 5.5, 11 Mbps |
| 802.11g | 6, 9, 12, 18, 24, 36, 48, 54 Mbps |
Package Notes
* Only the single-pack of the UAP-AC-HD includes a PoE adapter.
Model Comparison
| Feature | UAP AP AC Pro | UAP AP AC HD |
|---|---|---|
| Model | UAP-AC-PRO | UAP-AC-HD |
| Dimensions | ∅196.7 x 35 mm | ∅220 x 48.1 mm |
| Environment | Indoor / Outdoor | Indoor / Outdoor |
| 2.4 GHz Radio Rate | 450 Mbps | 800 Mbps |
| 5 GHz Radio Rate | 1300 Mbps | 1733 Mbps |
| PoE Mode | 802.3af PoE / 802.3at PoE+ | 802.3at PoE+ |
| Ports | (2) 10/100/1000 Ethernet | (2) 10/100/1000 Ethernet |
| Wi-Fi Users | 200 Users | 500+ Users |
Technology
Initial 802.11ac Wave 1 SU-MIMO (Single-User, Multiple Input, Multiple Output) technology allows an earlier-generation AP, such as the UniFi AC Pro AP, to communicate with only one client at a time.
802.11ac Wave 2 MU-MIMO (Multi-User, Multiple Input, Multiple Output) technology allows a Wave 2 AP, such as the UniFi AC HD AP, to communicate with multiple clients at the same time – significantly increasing multi-user throughput and overall user experience.
The following describes a 5-client scenario:
MU-MIMO — Assuming the same conditions, a Wave 2 AP provides up to 75% improvement overall compared to a Wave 1 AP. This improvement increases wireless performance and/or allows more clients to connect at the same performance level.
4x4 Spatial Streams
At any single time, a Wave 2 AP can communicate with the following MU-MIMO clients:
- Four 1x1 clients
- Two 2x2 clients
- One 2x2 client and two 1x1 clients
- One 3x3 client and one 1x1 client
A 4x4 Wave 2 AP delivers up to 33% greater performance than a Wave 1 AP that is 3x3 in both radio bands.
Real-World Performance
The UniFi AC HD AP is the first UniFi 802.11ac Wave 2 AP. By combining MU-MIMO technology and 4x4 spatial streams, the UniFi AC HD AP delivers up to 125% greater performance than a typical Wave 1 AP.
Client Compatibility
For optimal performance, use MU-MIMO clients. SU-MIMO clients will also benefit and gain approximately 10–20% greater performance when used with the UniFi AC HD AP.
Model Summary
| Feature | UAP-AC-HD |
|---|---|
| Environment | Indoor or Outdoor (Covered) |
| Simultaneous Dual-Band | Yes |
| 2.4 GHz Radio Rate | 800 Mbps |
| 2.4 GHz MIMO | 4x4 |
| 5 GHz Radio Rate | 1733 Mbps |
| 5 GHz MIMO | 4x4 |
| Secondary Ethernet Port | Yes |
| PoE Mode | 802.3at PoE+ |
| Ceiling Mount | Yes |
| Wall Mount | Yes |
| Wireless Uplink | Supported |
Hardware Overview
Deploy the UniFi AC HD AP in high-density environments requiring maximum wireless performance. It features simultaneous dual-band 4x4 MU-MIMO technology and convenient 802.3at PoE+ compatibility. The device is available in both single- and five-packs.
Easy Mounting
Its sleek design integrates seamlessly into any environment and is compatible with existing UAP-AC-PRO mounts.
LED
A unique LED provisioning ring provides administrator location tracking and device alerts.
Dual Gigabit Ethernet
The UniFi AC HD AP includes a secondary Gigabit Ethernet port available for bridging.
Superior Processing Power
The UniFi AC HD AP can perform complex operations such as guest control, filtering, and other resource-intensive tasks without slowing down the network.
Power over Ethernet (PoE)
Each single-pack includes a PoE adapter. Five-packs do not ship with PoE adapters; we recommend powering the devices with a UniFi PoE Switch instead.
PoE Standard
The UniFi AC HD AP is compatible with an 802.3at PoE+ compliant switch. We recommend powering UniFi devices using a UniFi PoE Switch (sold separately).
UniFi PoE Switch
Available in 8, 16, 24, and 48-port versions with multiple power output options. The switch supports auto-sensing IEEE 802.3af PoE / 802.3at PoE+ and configurable 24V passive PoE.
* Five-packs do not ship with PoE adapters.


